Psychoterapia to długoterminowy proces, w którym czynnikiem leczącym jest relacja terapeuty z pacjentem. Ogólnym celem pracy terapeutycznej jest poprawa w funkcjonowaniu emocjonalnym oraz zachowaniu, poszerzenie samoświadomości, lepsze rozumienie siebie, własnych wyborów i decyzji. Pacjent wspólnie z terapeutą próbują dotrzeć do nieświadomych przyczyn trudności, nieuświadomionych emocji oraz nadają im nowe znaczenie i rozumienie.

Pracę rozpoczynamy sesjami konsultacyjnymi, które zwykle ograniczają się do 3 spotkań, po których następuje zawarcie kontraktu terapeutycznego. Konsultacje mają na celu wstępne określenie problematyki pacjenta, wskazania terapeutyczne oraz ewentualne początkowe cele terapeutyczne.

Aby psychoterapia mogła być skuteczna, ważne jest by odbywała się warunkach stałych, regularnych sesji. Nie określa się z góry czasu zakończenie procesu psychoterapii. Jeżeli zachodzi taka konieczność, jestem zwolennikiem łączenia psychoterapii i farmakoterapii.

Do kontaktu mogą zgłosić się osoby, które doświadczają między innymi:

  • Zaburzeń nastroju, depresji
  • Zaburzeń nerwicowych
  • Zaburzeń jedzenia
  • Zaburzeń osobowości
  • Trudności w relacjach społecznych oraz trudności w budowaniu satysfakcjonujących intymnych relacji
  • Kryzysów życiowych, są w trakcie rozwodu, rozstania, przeżywają żałobę

Praca z parą

Do kontaktu zapraszam również pary borykające się z trudnościami w związku, mają kłopoty w komunikacji, nie są w stanie sami poradzić sobie z konfliktami czy sytuacjami kryzysowymi, które pojawiły się w relacji, np. różnica zdań w ważnych dla związku obszarach, zdrada, zmiana sytuacji życiowej, itd.